Fotografie znázorňuje útok proruských separatistů, ne ukrajinských sil

Sociální sítí Facebook se šíří fotografie, která má znázorňovat účinnost granátů, které Česká republika dodala Ukrajině. Příspěvek sdílel například proruský aktivista Jiří Černohorský a z tohoto příspěvku má stovky sdílení.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Ve skutečnosti se však podle všeho jedná o dílo proruských separatistů, kteří naopak zaútočili na ukrajinskou školu. Proruští separatisté na východě Ukrajiny podle ukrajinského ministerstva obrany ve čtvrtek 17. února 2022 ostřelovali městečko Stanica Luhanska, které se nachází zhruba 20 kilometrů severovýchodně od města Luhansk. Zranění při tom utrpěly dvě učitelky. Děti, které se v budově nacházely, naštěstí vyvázly bez zranění, uvedla agentura Ukrinform s odvoláním na tweet humanitární organizace Vrať se živý (Povernys žyvym). V době útoku bylo v budově 53 dětí a 16 dospělých. Novináři z týmu Donbas.Realities RFE/RL na místě uvedli, že granáty dopadly 30-40 metrů od školy. Při ostřelování byla poškozena i komunální infrastruktura – polovina města zůstala bez elektřiny. Jak informovala agentura Ukrinform, ve středu proruské ozbrojené formace porušily příměří v oblasti celkem osmkrát.

Jedno je jisté. Město Stanica Luhanska je pod kontrolou ukrajinských ozbrojených sil. Nachází se na frontové linii mezi územím Ukrajiny a územím Ukrajiny, které mají momentálně pod kontrolou proruští separatisté, kteří jsou nejen Českou republikou vnímání jako teroristická organizace. Ukrajinské síly tedy rozhodně nemají důvod na město útočit.

Česko darovalo Ukrajině 4000 dělostřeleckých granátů za asi 37 milionu korun.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/