Ne, ministr zahraničí Jan Lipavský neřekl, že je připraven zahájit válku s Ruskem

Sociálními sítěmi se šíří údajný citát ministra zahraničí Jana Lipavského, který hovoří o tom, že je prý Česká republika připravena na válku s Ruskem. „Jsme připraveni zahájit válku s nedemokratickým Ruskem. Někteří z vás sice padnou za pirátské ideály, ale já jsem připraven tuto vaši oběť podstoupit,“ píše se v obrázku, který se šíří na Facebooku, ale i řetězovými e-maily.

Naše hodnocení: nepravda (falešný citát)

Podrobnosti: Nepodařilo se ani v aplikacích monitorujících tisk dohledat, že by ministr zahraničí řekl něco podobného. Ve skutečnosti nemluvil o přímé válce s Ruskem, ale sankcích. „Pozice České republiky je v této situaci pevná a neměnná. Připravujeme se na nejhorší možný scénář a jsme připraveni podpořit sankce vůči Ruské federaci,“ uvedl ve skutečnosti Jan Lipavský. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) na tiskové konferenci doplnil, že se Česko nenechá zastrašit Ruskem a připravuje se i na alternativu vojenského konfliktu na Ukrajině. Je potřeba říct, že vyjednávání o bezpečnostní situaci ve východní Evropě se odehrává pod tlakem Ruské federace a pod vyděračskou taktikou hrozby vojenské invaze na Ukrajinu.

Lipavský také navštívil Ukrajinu. „Ukrajinci musí mít právo se rozhodnout, zda budou patřit k Západu a přiblíží se Evropské unii a Severoatlantické alianci,“ řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský při návštěvě kontrolního bodu u města Stanycja Luhanska. „Máme historickou zkušenost, když k nám vtrhla v roce 1968 cizí vojska. Ukrajina zažívá podobnou zkušenost teď,“ doplnil ministr u města Stanycja Luhanska.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/