Status Ondřeje Bětáka k antigenním testům je velmi zavádějící

Na sociální síti Facebook se šíří status Ondřeje Bětáka, který se vyjadřuje k antigenním testům ve školách a k povinnému nošení roušek.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: V statusu je několik zásadních chyb. Ondřej Běták tvrdí, že „že je potřeba provést stěr z hloubky 2,5 cm“. Ve školách se děti budou testovat testy od čínských výrobců Lepu Medical nebo Singclean. V příbalovém letáku Lepu Medical o 2,5cm není ani slovo. V návodu se píše: „Během odběru vzorku by měla být hlavička výtěrové tyčinky zcela zasunuta do nosní dírky a jemně 5krát otočena. Poté odeberte vzorek stejnou výtěrovou tyčinkou z druhé nosní dírky stejným způsobem, aby se zajistilo dostatečné množství vzorku.“ Druhý test Singclean umožňuje provedení testu i z krku.

Test není nutné navíc provést svisle nahoru jak na fotografii prezentuje Běták. Důležité je pouze to, aby tyčinka byla zasunuta do nosní dírky.

Laboratoř Bioinova vyzkoušela citlivost devíti antigenních testů, které je možné sehnat na českém trhu. Ukázalo se, že jsou mezi nimi velké rozdíly. Nejnižší citlivost mají ty, které se stát rozhodl použít ve školách. Zdaleka to však neznamená, že tyto testy jsou horší než jakékoli jiné na trhu. Dostupných a povolených testů je 704, nikoliv 9. Jedná se jen o výsledek jedné zkoušky 9 z 704 testů. Test Lepu 2019-nCoV uvádí citlivost 95,06 % a specificita je 99,62 %. Hangzhou Singclean COVID-19 Antigen Test má citlivost 98.56%, specificitu 99.03%.

Oba testy jsou v souladu s evropskými normami CE (1, 2). Atest evropského lékového institutu ani našeho SÚKLu není potřeba.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.