Ne, Německo nekupuje vakcínu Sputnik. Rakousko nakupuje, se schválením váhá

Prezident Miloš Zeman při jmenování nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera 8. dubna 2021 prohlásil: „Vím, že vakcínu Sputnik teď kupuje Německo nebo Rakousko a další země. Maďarský premiér se pro změnu nechal naočkovat čínskou vakcínou. Takže ideologická hysterie, kterou pozorujeme u opozičních politiků nebo hloupých novinářů, je bezpředmětná. Přeji vám, abyste se touto hysterií nenechal ovlivnit.“

Naše hodnocení: částečně nepravdivé

Podrobnosti: Maďarský premiér Viktor Orbán byl skutečně očkován proti covid-19 čínskou vakcínou od společnosti Sinopharm. Rakouský kancléř Sebastian Kurz naznačil, že rozhovory s Ruskem o dodávce 1 milionu vakcín Sputniku od dubna se blíží ke konci a brzy by mohla být podepsána smlouva. Rakouská vláda ale explicitně neuvedla, zda chce Sputnik V nakoupit i bez posvěcení EMA. Naznačil, že by Rakousko mohlo ruskou vakcínu Sputnik V nouzově schválit, pokud ji odborníci označí za účinnou a bezpečnou.

Spolková republika Německo podle všech dostupných informací zatím žádné vakcíny Sputnik V ani nekoupila, ani neobjednala. Na dotaz ČTK to na tiskové konferenci německé vlády řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Teresa Nauberová.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.