Ne, poslanci nebyli během nouzového stavu na Machu Picchu

Michaela Bišková šíří na sociální síti Facebook video, které má přes tisíc sdílení. Na videu je reportáž z Peru, na které jsou zachyceni čeští poslanci. Michaela Bišková v popisku videa tvrdí, že je to aktuální video z roku 2021.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Jedná se o skutečnou reportáž Českého rozhlasu. Reportáž však pochází z roku 2019, tedy z doby před pandemií. Na výpravě byl tehdy zachycen šéf kontrolního výboru sněmovny Roman Kubíček (ANO), místopředseda Vojtěch Munzar (ODS) a členové Přemysl Mališ (ANO) a Ivana Nevludová (dříve SPD) a místopředseda dolní komory Tomáš Hanzel (ČSSD). Cesta tehdy byla hrazena jako služební cesta.

Zdůrazňujeme, že cesta do Peru proběhla v květnu 2019, tedy dlouho před začátkem pandemie covidu-19. Nejedná se o aktuální video, jak v popisku facebookového příspěvku autorka uvádí, a je tedy pochopitelné, že poslanci na videu nemají ani nasazené roušky. Peru momentálně požaduje od všech cestujících do země 14denní karanténu v určeném hotelu.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.