Ne, prezident Putin „Výzvu za mír“ nevyřkl

Sociálními sítěmi se opět šíří text: „Výzva za mír! Evropané, opravdu chceme 3. Světovou válku?!“, kterou měl vyřknout prezident ruské federace Vladimir Putin. Má se týkat války na Ukrajině.

Útržek z textu: „Evropští spoluobčané! „Naši“ politici chtějí dokázat, jak jsou užiteční pro EU, NATO a USA. Očekávají, že jejich tvrdý postoj vůči Rusku je vynese v jejich kariérách ještě výše, na ještě lépe placené posty, než mají dnes, proto se předhánějí v návrzích sankcí, vysílání bojových jednotek a jiných projevech nekontrolovatelné agrese proti Rusku, čímž ze dne na den zvyšují riziko 3. světové války. Jsou tak zaslepení svou vlastní nekontrolovatelnou mocí a vidinou jejich dalšího růstu, že počítají s tím, že Rusko na poslední chvíli ustoupí tlaku NATO a k válce nedojde. Ale v čem má Rusko ustoupit? Co má Rusko udělat, aby byli spokojení? Má se vzdát svých území a dát je dobrovolně každému, kdo má o ně zájem? Pravým cílem všech těch, ať už jsou z Evropy, nebo ze zámoří, kdo chtějí válku, je ruské bohatství. Má Rusko rozdat své bohatství, aby se minulo válce? Má zlikvidovat své vlastní obyvatelstvo jako Ukrajina?“

Naše hodnocení: hoax

Podrobnosti: Tato výzva se šíří už od roku 2014. Všechna Putinova veřejná vystoupení, rozhovory či projevy jsou zveřejněny na oficiální stránce Kremlu stejně jako prezidentův kalendář událostí. Ani po extenzivním hledání a použití různých kombinací klíčových slov jsme žádnou podobnou zprávu o projevu nenašli.

Prezident Putin byl v roce 2014 vůči Evropě velmi konfrontační. Německý deník Süddeutsche Zeitung zveřejnil v září 2014 zprávu o tom, že prezident Putin vyhrožoval Varšavě, Rize a Vilniusu. Už v květnu téhož roku hrozil zastavením dodávek plynu do Evropy.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/