Ne, ani francouzská policie se nepřidala k demonstrantům

Na sociální síti Facebook je také sdíleno video, které tvrdí, že francouzská policie se přidala k demonstrantům bojujícím proti COVID opatřením. Například z toho odkazu má video více než tisíc sdílení a sdíleno je i v ČR. Důkazem je, že policisté ve videu hází pouta na zem.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Akt policistů se současnými demonstracemi proti COVID-19 opatřením nemá nic společného. Video pochází z loňského června. Důvodem bylo naštvání francouzského policejního sboru nad tím, že po násilné smrti černocha George Floyda a celosvětovém vzedmutí protestů je část veřejnosti označuje za rasisty.

Lidovky.cz píší o případu takto:

„Nikdo nebude ani nebezpečného zločince škrtit osm nebo devět minut (tak dlouho američtí policisté „pacifikovali“ George Floyda, následkem čehož zemřel, pozn. red.), ale řekněte mi, jak máme nějakému zuřivému chlapovi nasadit želízka? Nějak ho prostě znehybnit musíme,“ řekl agentuře AFP Xavier Leveau z policejní odborové centrály.

Demonstrace policistů se konaly v různých francouzských městech, například v Bordeaux, Toulouse a Lille. Na řadě míst muži zákona demonstrativně odhazovali pouta, kterými je každý policista vybaven – na znamení toho, že teď už je možná nebudou potřebovat.

 

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.