Ne, italští policisté se nepřidali na stranu demonstrujících proti opatřením

Video italských těžkooděnců, kteří si během demonstrace složí helmy, sdílelo v březnu 2021 na Facebooku více než 20 tisíc uživatelů. Podle sdíleného příspěvku tak „policie dala najevo, že stojí za svým národem“ a video mělo být natočené 20. března 2021.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Video ve skutečnosti pochází z roku 2013. Pomocí zpětného Google vyhledávání dohledala agentura AFP původní video, které bylo zveřejněno na YouTube 9. prosince 2013 italským deníkem Il Fatto Quotidiano. Video má italský název, který lze přeložit jako: „Turín, policisté skládají po střetu s demonstranty své přilby: lidé na náměstí tleskají“. Demonstrace ve videu je součástí takzvaného hnutí „Forconi“ (v překladu „Vidle“), které protestovalo mj. proti vysokým daním, úsporným opatřením, byrokracii a Evropské unii. Zpočátku hnutí sestávalo hlavně z malých zemědělců, kteří chtěli upozornit na zemědělskou krizi. Demonstrace z 9. prosince 2013, kterou zachycuje video, se podle článku Guardianu konala v Turíně.

Italské úřady i tehdy popřely, že by toto gesto mělo znamenat, že policie s demonstranty souhlasila. Il Fatto Quotidiano uvedl, že policejní ředitelství v Turíně popřelo solidaritu, šlo pouze o reakci policistů poté, co „už zmizelo napětí a bylo důležité zachovat veřejný pořádek“. Prostřednictvím vyhledávání pomocí klíčových slov „policejní přilby demonstrace v Turíně 2013“ v italštině našla AFP nahrávku bývalého ministra vnitra Angelina Alfano z italského parlamentu, na níž také popírá, že by policisté vyjadřovali solidaritu s protestujícími.

Zdroj: AFP Slovensko

Článek byl aktualizován na základě hodnocení peer review na twitchovém kanálu Ilumuninátor

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/