Ne, fotografie dětí nepochází z lodě Ever Given (Evergreen) blokující Suezský průplav

Na sociálních sítích Twitter, VK a Facebook se šíří fotografie, které mají informovat o tom, že v kontejnerech kontejnerové lodi Ever Given (v statusech je uveden špatný název Evergreen) byly nalezeny děti. Loď uvízla v Suezském průplavu.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Neexistují věrohodné informace o tom, že by na uvízlé lodi byly nalezeny nějaké děti. Fotografie z první koláže pochází z článku v roce 2013 informujících o použití chemických zbraní v Sýrii. Druhá sdílenější fotografie je ještě starší. Pochází z roku 2011, kdy bylo zachráněno Austrálií více jak 400 uprchlíků z norské lodi Tampa.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.