Ne, Zelení v Brighton and Hove neusilují o úplný zákaz grilování na plážích a parcích

České zpravodajské weby TN.cz a CNN Prima News vydaly zprávu, že by v anglických městech Brighton and Hove mohl brzy platit zákaz grilování na plážích, v parcích a na otevřeném prostranství. Grilování totiž podle radních přispívá ke zvyšování CO2 v ovzduší a globálnímu oteplování. Za návrhem stojí tamní Strana zelených. S touto informací pak pracoval například i Tomio Okamura.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Na britských zpravodajských serverech se můžeme dočíst, že v uvažovaném nařízení nejde o úplný zákaz grilování (1, 2, 3). Jde o použití jednorázových grilů. Ty nejsou v ČR příliš používané, ale lze je také zakoupit. Jedná se v podstatě o alobalovou misku s jednoduchým stojánkem a roštem, ve kterém je grilovací palivo (dřevěné uhlí, grilovací brikety…). Je pravdou, že tyto grily na ostrovech stojí za řadou požárů.

Místní úřad vedený Stranou zelených připustil, že tento krok bude mít pravděpodobně „nízký dopad“ na emise, ale poukázal na další problémy s BBQ grily na jedno použití. Mluvčí úřadu řekl: „Nezakazujeme veškeré grilování na našich plážích. Plánujeme konzultovat s lidmi možnost zákazu jednorázového grilování. Zatím ovšem nebylo přijato žádné rozhodnutí. Existují skutečné problémy s jednorázovými grily, které se jednou použijí a poté se vyhodí. Nejen, že se hromadí jako odpad na našich plážích, ale také v minulosti způsobily požáry v odpadkových koších a popelnicích.“ Někteří lidé totiž jednorázové grily vyhazují ještě rozpálené a ty jednoduše mohou zapálit například papír v popelnici.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.