Ne, tato modřina nemůže být následkem očkování vakcínou AstraZeneca a fotografie nepochází z ČR

Jan Šlechta na sociální síť Facebook publikoval fotografii, která má dokazovat vedlejší účinky po očkování vakcínou od společnosti AstraZeneca. Na snímku je zmodralá paže, která měla zmodrat po 7 hodinách. Fotografie má přes deset tisíc sdílení.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Jak se se nám podařilo nalézt pomocí vyhledávače Google, fotografie byla původně sdílena na ruských účtech na Twitteru.

Je pravdou, že krevní sraženiny mohou být vzácným vedlejším účinkem vakcíny od AstraZeneca. Na fotografii ovšem není krevní sraženina, ale modřina. Jak krevní sraženina, tak modřina ovlivňují krevní cévy, ale existují mezi nimi některé významné rozdíly. Modřina je výraznou známkou na kůži, která se v průběhu času sama ztratí. Vytvoří se, aniž by vnější vrstva kůže byla porušená. Je způsobena malými cévami – kapiláry, které v dané oblasti popraskaly. Krevní sraženina se tvoří v hlubší tkáni nebo cévě a je málokdy viditelná. Krev vytéká z cévy do okolní tkáně. Shromažďuje sraženou krev například po úderu tupým předmětem nebo po řezu a nazývá se hematom. Modřiny se obvykle vyskytují po nárazu, pádu nebo zlomení kosti. Taková poranění způsobí prasknutí krevních cév v kůži, což vede k úniku krve, která se zachytí, obarví povrch pod kůží a vytvoří modřinu. Černé a modré zbarvení představuje nedostatek kyslíku v zachycené krvi. Krevní sraženiny jsou součástí procesu hojení zranění. Krevní destičky se shlukují v blízkosti zranění, což pomáhá zastavit krvácení. Malé sraženiny většinou zmizí samy, ale ty větší mohou ještě narůstat a tvořit se na místech, kde k poranění nedošlo. Sraženiny v krevním oběhu se mohou vytvořit v důsledku hyperkoagulace, a to je pak nutná lékařská pomoc.

„To rozhodně není krevní sraženina. Pokud je poranění pravé, jedná se o úraz (trauma), nebo o osobu trpící nějakou vzácnou chorobou. Můj odhad je, že se jedná o hematom po nějaké fraktuře. Soudím podle toho, že ruka je zabarvená nejvíce v oblasti loketního kloubu a odpovídají tomu i další znaky. Určitě se však nejedná o reakci na vpich, ani to nevypadá na alergickou reakci. V příspěvku je navíc uvedeno, že takto se paže zbarvila po 7 hodinách po očkování. To je absolutní nesmysl. Když to napíši laicky, každá modřina je nejprve červená od krve. Zmodrá až po několika dnech. I případná alergická reakce by přišla mnohem později, respektive nemusela by, ale vytvoření takové podlitiny by trvalo podstatně déle,“ řekl nám MUDr. Martin Novák. Ke stejným závěrům došli i jiní oslovení lékaři s tím, že neví o co přesně se jedná, ale popis fotografie je nevěrohodný.

Slovenská policie kontaktovala vědce z Ústavu klinického a translačního výzkumu BMC SAV. Podle jejich slov určitě nejde o reakci na očkování látku. „Na fotce vypadá být poměrně velký hematom (podlitina) způsobená krvácením do podkoží / svalu. Typický bývá při úrazu – úderu do dané oblasti. Takový velký by mohl být u pacienta s poruchou krevní srážlivosti. Určitě to není to reakce na vakcínu,“ ujistili vědci.

Lékaři a vědci se tedy shodují, že úraz nebyl způsobem očkováním a doba.

Článek byl aktualizován na základě hodnocení peer review na twitchovém kanálu Ilumuninátor

redakce
redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/