Robustní izraelská studie ukazuje, že po prodělání COVID-19 má člověk lepší imunitu, nejlepší je však kombinace s očkováním

Terčem mnoha dezinformací a zavádějících tvrzení se stala izraelská studie, která vychází z databáze izraelské pojišťovny Maccabi Healthcare Services, která má v registru cca 2,5 milionu Izraelců. Naráží na ni například ve videu, které přeložil dezinformační projekt Otevři svou mysl a na Facebook má 11 tisíc sdílení. Na videu je záznam ze slyšení v americkém senátu. Na něm je americký lékař a republikánský senátor za stát Kentucky Rand Paul. Zpovídá ministra zdravotnictví a sociální péče Spojených států amerických Xaviera Becerra. Ve videu upozorňuje na tuto studii jako na důkaz, že po prodělání COVID-19 má člověk lepší imunity proti dalšímu onemocnění.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Podle výsledků byli lidé opravdu po prodělané infekci několikanásobně „odolnější“ proti opakované nákaze virem než lidé po obou dávkách očkovací látky, a konkrétně vakcíny BioNTech/Pfizer. Říkáme několikanásobně, protože nejistota ve výsledcích je (i podle autorů) poměrně veliká.

Studie však dále upozorňuje, že i tak očkování je důležité. „Nikdo ve studii, který dostal novou infekci SARS-CoV-2, nezemřel, což je jasným znakem toho, že vakcíny stále nabízejí impozantní štít proti vážným nemocem, i když ne tak dobrý jako přirozená imunita. Přirozená imunita navíc zdaleka není dokonalá. Ačkoli jsou reinfekce SARS-CoV-2 vzácné a často asymptomatické nebo mírné,  mohou být i závažné,“ píše se v studii.

Všechny studie na toto téma, včetně této, se shodnou v tom, kdo má nejlepší ochranu před infekcí: lidé, kteří prodělali covid a mají za sebou alespoň jedno očkování (druhá dávka zřejmě už takovou roli nehraje). V Izraeli, USA i Velké Británii se celkem jednoznačně ukázalo, že právě tito lidé mají nejlepší ochranu proti opakované infekci. O ochraně před vážným průběhem a případně smrtí toho víme méně, protože podobné případy jsou vzácné. Ale i v tomto ohledu se zdají být lidé po infekci a očkování chráněni skvěle.

Senátor Rand Paul mluví o vzorku 2 500 000 lidí. Ve skutečnosti však studie porovnává vzorky 32 000, kteří prodělali onemocnění COVID-19 a 46 000 očkovaných.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/