Ne, lodě nejsou blokovány, aby byl hlad a zvýšily se ceny

Příspěvky na sociální síti Facebook tvrdí, že dochází k blokování lodí. Údajně z toho důvodu, aby došlo k nedostatky potravin a tím zvýšení cen a dokonce k hladu. Na druhém šířeném videu hovoří námořník o blokování lodí u břehů USA s tím, že je snaha vytvořit iluzi krize.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: První video ve skutečnosti pochází z března 2021, kdy došlo k zastavení dopravního provozu u Suezského průplavu z důvodu, že loď Ever Given zablokovala jeho průplav.

Ani druhé video nedokazuje, že někdo chce uměle vyvolat krizi. Je pravdou, že v září čekalo ve vodách u Kalifornie až 60 nevyložených lodí. Rozhodně se však nejednalo o tisíce, jak tvrdil například jeden z námořníků ve videu. Důvodem bylo, že po koronavirové krizi byl obrovský zájem o zboží všeho druhu. A v přístavu nebyly už volné kapacity na další vyložení. Někteří námořníci tedy museli na svých lodích čekat i několik dní poblíž přístavu, než jim bylo možno kontejnery vyložit. O problémech, ale i dezinformacích, psaly například weby USToday, Reuters nebo PolitiFact.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/