Ne, dánský král Kristián X. nenosil žlutou hvězdu jako výraz solidarity s lidmi židovského původu

Virálním se stal příběh, že v době 2. světové války bylo Dánsko vzorem obrany židovských obyvatel. Údajně i král Kristián X. (Christian X.) si jako výraz solidarity s Židy připnul Davidovu hvězdu a nacisté pak ustoupili od označování lidí tímto způsobem. Údajně to má dokazovat fotografie, na které je král se svou manželkou. Tento údajný akt je nyní zneužíván i lidmi, kteří odmítají opatření proti COVID-19, protože v nich vidí segregaci lidí na očkované a neočkované.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Mýtus o dánském králi Kristiánu X., který nosí „žlutou hvězdu“, je dobře známý a pochází z roku 1942. Příběh však není pravdivý. Němci nikdy nestanovili pravidlo, že Židé v Dánsku budou muset nosit židovský odznak jako v jiných zemích. The United States Holocaust Memorial Museum (USHMM) zmiňuje smyšlenou legendu o žluté hvězdě na stránce o dánském králi Kristiánu X. a na samostatné stránce věnované židovské populaci Dánska uvádí, že v Dánsku žilo v roce asi 7500 Židů.

Příspěvek na Facebooku končí chybnou identifikací lidí na slavné fotografii a tvrdí, že na fotografii je král Kristián X. s jeho ženou. Fotografie pochází z Budapešti a byla pořízena sovětským fotografem Jevgenijem Khaldejem v roce 1945. Na fotografii je Budapešťské ghetto. Web Lead Stories nedokázal pár identifikovat, ale identifikovali ulici Rádai v Budapešti.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/