Příběh o levnější elektřině pro Ukrajince je lživý

Web Dfens-cz šíří příběh pocházející údajně z pobočky společnosti ČEZ. V ní prý nabízí speciální tarif pro lidi z Ukrajiny. Má jít o ceník platný k 1. lednu 2022, který prý už neplatí.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: To, že by lidem z Ukrajiny byl nabízen speciální tarif se starším datem, vyloučilo tiskové oddělení společnosti ČEZ. Společnost by byla sama proti sobě, kdyby prodávala elektřinu pod cenou. „Samozřejmě je to klasický hoax, jehož cílem je jen měnit vztah veřejnosti k ukrajinské komunitě. Žádný speciální tarif pro lidi z Ukrajiny není. Navíc, ČEZ Prodej musí nabízet a nabízí jakékoliv své tarify všem zákazníkům, protože má dominantní postavení na trhu. Jinak by se vystavil šetření antimonopolního úřadu. Proto ani zaměstnanci ČEZ nemohou a nemají žádný levnější tarif, ale platí pro ně stejné tarify jako pro ostatní zákazníky,“ napsal nám tiskový mluvčí společnosti Ladislav Kříž.

Přiložená fotografie naopak dokazuje, že dokument byl podepsán v listopadu 2021, ačkoliv byl vyfocen později.

Lidé, kteří jsou občany Ukrajiny, dokonce nemají právo ani na příspěvek na bydlení, který pomáhá českým občanům zvládnout vysoké ceny energií.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/