Ne, Antony Blinken neoznačil sabotáž plynovodů Nord Stream za „obrovskou příležitost“

Na Facebooku je hojně sdílen příspěvek europoslance za SPD Ivana Davida, který tvrdí, že USA ordinuje Evropě dietu. Tvrdí, že ministr zahraničí USA Antony Blinken řekl v pátek novinářům, že USA považují sabotáž plynovodů Nord Stream za „obrovskou příležitost“, jak odstavit státy EU od ruské energie. Kromě Facebooku příspěvek vyšel i na AC24 a na Parlamentních listech.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Nejedná se však o pravdu. Lze dohledat onen rozhovor na webu amerického ministerstva zahraničí. V části, kdy hovoří o příležitosti, není vůbec řeč o plynovodech NordStream. Hovoří o nutnosti odstranit závislost na Rusku, která už započala dávno předtím. Rovněž je zřejmé, že sám neordinuje Evropě „dietu“, ale komentuje už kroky, které Evropa udělala.

„Můj vlastní pocit – a zmínil jsem se o tom nedávno – je, podívejte se, že je třeba udělat hodně tvrdé práce, aby země a partneři přečkali zimu. Evropa sama podnikla velmi významné kroky ke snížení poptávky, ale také se podívala na způsoby, jak současně pokračovat v přechodu na obnovitelné zdroje. A to je nakonec také obrovská příležitost. Je to obrovská příležitost, jak jednou provždy odstranit závislost na ruské energii, a tak vzít Vladimiru Putinovi zbraňování energie jako prostředku k prosazování jeho imperiálních plánů. To je velmi významné a nabízí to obrovskou strategickou příležitost pro nadcházející roky, ale mezitím jsme odhodláni udělat vše, co je v našich silách, abychom zajistili, že důsledky toho všeho nebudou nést občané našich zemí,“ zní celá pasáž rozhovoru.

O plynovodech NordStream hovoří Blinken jen v té souvislosti, že v době sabotáže stejně přes ně do Evropy neproudil žádný plyn. „Myslím, že nejprve je důležité objasnit, že tyto plynovody – tedy Nord Stream 1 a Nord Stream 2 – v tuto chvíli nečerpaly plyn do Evropy. Nord Stream 2 nikdy nebyl uveden do provozu, jak je dobře známo. Nord Stream 1 byl několik týdnů odstaven kvůli ruskému vydíráni Evropy,“ řekl.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/