Rusové pravděpodobně netrhali zuby mrtvým. „Jen“ je ukradli

Na Facebook se šíří příběh, který zveřejnil původně Sergej Bolvinov, vedoucí vyšetřovacího oddělení policie Charkovské oblasti, na Twitteru. Podle tohoto členové ruské armády trhali mrtvým lidem zlaté zuby, aby se tak obohatili. „Toto je ruská krabička s ukrajinskými zuby. Původní majitelé už pravděpodobně nejsou mezi živými,“ stojí například v jednom z příspěvků šířených v češtině. Příběh také hovoří o mučení místního muže.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Zdá se, že se však jedná o lež. Ačkoliv pravda není o moc přívětivější. Podle všeho totiž Rusové sbírku starých zubů ukradli jednomu z místních zubařů.

Novinář německých novin Bild Paul Ronzheimer zašel do vesnice Peski-Radkovskie a hovořil s místními obyvateli. Potvrdili, že ruská armáda jednoho z mužů odvezla, zbila a mučila ve sklepích. Zuby mu však zřejmě nevytrhali. Zuby pochází ze sbírky místního zubaře Sergeje, kterému sbírku zubů ruská armáda ukradla. Vojáci se domnívali, že zuby jsou zlaté, ačkoliv byly z nerezové oceli. Zubař také tvrdí, že vojáci následně ukazovali ukradené zuby místním, aby je zastrašili.

Sergej Bolvinov následně na briefingu uvedl, že vyšetřování teprve probíhá. Policie vyslechla místního zubaře. Kromě toho je naplánováno molekulárně genetické vyšetření, které má určit vlastníky korunek.

Zdroj: Provereno

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/