Prezident Havel neřekl, že v zemi s cenzurou může zprávám věřit jen blbec

Na Facebooku se ve velkém šíří údajný citát exprezidenta ČR Václava Havla. Ten měl říci, že „v zemi s cenzurou může oficiálním zprávám věřit jen blbec!“ Za cenzuru někteří lidé považují zásah proti dezinformačním webům a tvrdí, že v ČR je cenzura.

Naše hodnocení: nepravda (falešný citát)

Podrobnosti: Vedoucí Dokumentačního centra Knihovny Václava Havla Martin Vidlák, na kterého se redakce obrátila, upozorňuje, že podezřelé je už jen to, že citátu chybí zdroj. Sám navíc kvůli ověření věty prohledal veškerou možnou databázi s jasným závěrem. „Prošel jsem nejen digitální archiv na stránkách Knihovny Václava Havla, ale i to, co máme ještě nezpracované, a výsledek nula. Je to tedy s pravděpodobností hraničící s jistotou podvrh,“ uvádí pro server iROZHLAS.cz.

Podle Vidláka jde o záludný příspěvek, který zapadá do celé dezinformační mozaiky. „Něco v tom smyslu by Havel býval říct i mohl, pokud by mluvil o totalitním režimu, ale v souvislostech, které to má navodit, totiž že je u nás cenzura a nedá se věřit ničemu, určitě ne,“ vysvětluje.

Citát se neobjevuje ani v žádné databázi citátů. Náš projekt využil také vyhledávač mediálního obsahu Monitora, který monitoruje především tisk a výroky v médiích. Ani tato aplikace neposkytla žádný věrohodný důkaz existence citátu z úst Václava Havla.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/