Ne, prezident nemluví s vojáky o tom, že incident v Buči byl zinscenován

Na Facebooku se šíří video, ve kterém prezident Volodymyr Zelenskyj hovoří s důstojníky ukrajinské armády a údajně vydává rozkazy, aby ukrajinská armáda útočila v noci, aby nikdo neměl podezření. Video se tedy snaží vytvořit dojem, že za masakr v Buči může ukrajinská armáda nebo dokonce byl útok zinscenován.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Ve skutečnosti ve videu Volodymyr Zelenskyj nic takového neříká, byly jen přidány falešné titulky. Video z porady s ukrajinskými důstojníky pochází z října roku 2019, tedy dávno před invazí Ruska na území Ukrajiny a následným masakrem v Buči. Na videu je vidět tato pasáž od času 2:40.

Prezident Volodymyr Zelenskyj tehdy strávil den na frontové linii ve městě Zoloto v Luhanské oblasti, kde tehdy ukrajinská armáda bojovala s proruskými separatisty. Prezident tehdy navštívil ukrajinské vojáky a dokonce strávil noc ve městě v bytě civilisty. Rusko a Ukrajina se následně dohodly na vytvoření „pásma nikoho“ v Minsku (Minské dohody). Ukrajina je do začátku ruské agrese dodržovala.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/