Německo bude pokračovat v dodávkách plynu do ČR dál

Na sociální síti Facebook se šíří text, ve kterém se píše o tom, že údajně Německo nehodlá posílat plyn do Česka. Oznámit to měla společnost RWE. V textu se také uvádí, že v případě přerušení dodávek by lidé v České republice zmrzli a další alarmující informace.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Text je zcela nepravdivý. Česká republika kupuje plyn převážně z Německa, ale Německo se rozhodně k takovému kroku nechystá. Ostatně, plynovody vedou do Německa přes Českou republiku, ne naopak. Rusko také neoznámilo, že by dodávky plynu do Německa omezilo nebo dokonce zastavilo.

Společnost RWE kategoricky odmítá, že by se chtěla stáhnout z našeho trhu. Společnost RWE v ČR podniká pod značkou innogy, tedy jedná se o jednu z největších distribučních společností. Například vloni společnost vytvořila čistý zisk v ČR přes 2 miliardy korun. Lídr trhu, který zásobuje zhruba 30 procent českého trhu, na rozdíl od Pražské plynárenské stále financuje své obchodní aktivity z vlastních zdrojů. „Počítáme s tím, že naše podnikání bude ziskové i v letošním roce,“ uvedl mluvčí innogy ČR Martin Chalupský. Jak dále Chalupský zmínil, velkou výhodou innogy je nákup energií s velkým předstihem. Největší objemy nakupuje lídr trhu dva roky dopředu. „Proto se obrovské cenové výkyvy na světových trzích u nás ještě plně v koncových cenách nepromítly,“ dodává mluvčí skupiny innogy ČR.

V případě, že by došlo k omezení nebo zastavení dodávek do ČR, jsou domácnosti poslední, které by byly od plynu odpojeny. Text o zmrznutí lidí je tedy poplašnou zprávou. Při kritickém nedostatku plynu by se dodávky zachovaly jen domácnostem a kritické infrastruktuře, například nemocnicím. Existuje deset takzvaných odběrových stupňů pro omezování spotřeby. V prvním stupni by se omezily dodávky zákazníkům, kteří mají možnost přejít na jiné palivo.

Ruský plyn tvoří 40 % spotřeby plynu v Evropě. Lze tedy předpokládat, že v případné zastavení dodávek z Ruska by pro Evropu problém byl, ale ne fatální. Musela by se omezit výroba elektrické energie z plynu a nahradit ji jinými zdroji. Omezení dodávek plynu do domácností však prakticky nehrozí. Evropská unie je připravena v případě nouze dodávky z jiných zemí rozdělovat.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/