Výjimky pro ukrajinská vozidla platí jen 6 měsíců

Na sociální síti Facebook se šíří příspěvek upozorňující na to, že na ukrajinských poznávacích značkách není informace o technické kontrole a obávají se, že jim nikdo nezaplatí případnou škodu v případě nabourání.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: V prvé řadě, při případné škodě cizí osobě není ve většině případů důležité, zda vozidlo, které vás nabouralo mělo technickou kontrolu nebo ne. Důležitá je existence povinného ručení. Za určitých podmínek se může stát, že pojišťovna odmítne škodu, kterou způsobil automobil bez technické kontroly uhradit. U ukrajinských aut však platí výjimka v období půl roku po příjezdu. Česká kancelář pojistitelů proto 1. března udělila ukrajinským autům výjimku. „Je pochopitelné, že Ukrajinci prchající před válkou řeší důležitější věci než zařizování povinného ručení. Proto jsme rozhodli, že po dobu 6 měsíců od vstupu do Schengenského prostoru se případné škody způsobené ukrajinskými vozidly na území České republiky zaplatí z garančního fondu bez jakéhokoliv dopadu na ukrajinské motoristy, kteří tak mohou bez obav své vozidlo v ČR využívat,“ uvedla Česká kancelář pojistitelů.

Ministerstvo dopravy upozorňuje, že po této době bude i od lidí z Ukrajiny vyžadovat povinné ručení a technickou kontrolu. Bude vyžadovat registraci vozidla v ČR.

Dálniční známka je odpuštěna všem, kteří se zapojí do jakékoliv humanitární cesty. Týká se to jak osobních aut, tak autobusů nebo nákladních vozů a to z Čech i Ukrajiny. Období je limitováno existencí nouzového stavu.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/