Pozor na teorie Dr. Zalewského. Jeho „výzkum“ není vědeckým důkazem existence „parazitů“ ve vakcínách

Na internetu se objevilo video s polským vědcem dr. Francem Zalewskim, který hovoří o nálezu ve vzorku vakcín Pfizer, o živé formě z hliníku a uhlíku s hlavou a třemi nohami v různých barvách, která podle jeho slov obsahuje hliník, uhlík a brom. Článek o tom v českém prostředí publikovalo třeba Tedesco.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Zalewski se na sociálních sítích prezentuje jako „geolog, mineralog a vášní historik, archeolog zabývající se historií starověkého Egypta“. Na své facebookové stránce anglicky napsal, že je lovcem skryté historie. Provozuje kanál YouTube, webovou stránku a nadaci s názvem „Fundacja Universum Institute“ se sídlem v Krakově. Nadace vznikla v roce 2018, aby, jak sám napsal, mohl „sbírat finanční podporu na další výzkum a další filmy“. Ze životopisu nalezeném na internetu se dozvídáme, že se narodil v Balarce na Ukrajině (v Lucké oblasti), vystudoval základní a střední školu na Krymu, vyučil se elektrikářem na technické škole v Záporoží. V letech 1985–1994 studoval tepelnou energetiku na tamním Technickém ústavu. Vystudoval také geologii. Děkan Fakulty geologie, geofyziky a ochrany životního prostředí AGH Profesor Jacek Matyszkiewicz v rozhovoru pro Dziennik Polski v roce 2009 řekl, že „pan Zalewski, který tvrdil, že je doktorandem na AGH, byl před dvěma lety vyškrtnut ze seznamu doktorandů.“

Zalewského tvrzení, že údajně objevil vajíčka nějakého hliníkového tvora ve vakcíně, se rychle rozšířilo po internetu v mnoha jazycích. Zatímco některé vakcíny skutečně obsahují hliník přidaný jako adjuvans (látku, která zesiluje působení antigenu), ve vakcíně mRNA se nepoužívá. „Hliníkové soli (obecný název je hliník) se používají v inaktivovaných vakcínách (které používají usmrcené patogeny) a v některých rekombinantních proteinových vakcínách. V živých vakcínách se nepoužívají. Nemá smysl je používat v mRNA vakcínách,“ vysvětluje Piotr Rzymski z Katedry environmentálního lékařství Lékařské univerzity v Poznani.

Zalewski také řekl, že materiál byl na oboustranné vodivé uhlíkové pásce. Tyto pásky se používají k nalepování různých předmětů na vzorkové nádoby. Nelze vyloučit, že při laboratorních pracích došlo ke znečištění okrajů role pásky. Takovou pásku nelze použít k přípravě materiálů jaké analyzoval Zalewski. Slezská univerzita, kde v roce 2014 Zalewski získal doktorát z geologie, se od nahrávky distancovala. Ve farmaceutickém, biotechnologickém a lékařském sektoru jsou čisté zóny nezbytným předpokladem spolehlivého výzkumu. Přípravek, jako je vakcína, lze testovat v místnostech s vyšší třídou čistoty, tzv. čistý prostor – čteme na specializovaném webu biotechnologia.pl . Pro studium hornin nejsou potřeba. Odborníci nám vysvětlují, že je dobrou praxí připravit kontrolní vzorek, např. sterilní vodu, ve stejných podmínkách, což umožní vyloučit náhodnou kontaminaci z okolního prostředí.

Slezská univerzita, kde Zalewski získal doktorát, se od tvrzení distancovala.

Více v polštině na webu AFP nebo v angličtině na webu Health Feedback a Lead Stories

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/