Na koláži nejsou fotografie ropovodu a lithiového dolu

Poměrně virální se stala na sociální síti Facebook koláž, která se snaží vnutit myšlenku, že eletrické automobily nejsou až tak ekologické, oproti automobilům se spalovacími motory. Má to dokazovat i koláž, na níž je fotografie údajného ropodu a vedle ní údajného dolu na lithium. Právě lithiové baterie využívají elektromobily.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Na koláží není ropovod a lithiový důl. Na fotografii vlevo vidíme potrubí, které prochází zelenou krajinou. Na fotografii je však vodovod v Kazachstánu. „Velké potrubí přepravuje sladkou vodu z nádrže velkého Almatského jezera přes pohoří Tien Shan do města Almata v Kazachstánu,“ píše se v originálu fotografie. Z logiky věci, ropovody bývají obvykle dobře hlídané, aby je například někdo nenavrtal a neodčerpal z nich ropu.

Na druhé fotografii je zlatý důl v Austrálii.

Těžba lithia není těžbou bez ekologického dopadu. Získává se však jinak než hlubinným těžením. Podle této studie z roku 2018 se asi dvě třetiny světové produkce lithia získávají ze solanky, v chemicky intenzivním procesu, při kterém se odpaří v průměru půl milionu litrů solanky na tunu uhličitanu lithného. Výroba hybridního automobilu sice vyžaduje více energie než vozidla s benzínovým pohonem, ale z dlouhodobého hlediska je kompenzována nižšími emisemi. Záleží také jaký energetický mix je v jaké zemi využíván.

Některé studie však ukazují, že v poměru výfukových plynů a energie nutné na provoz automobilu vychází nejlépe vozy na CNG. U tohoto pohonu je i výhodou, že si lidé přecházející na tento pohon nemusí kupovat nový vůz. Samotná výroba a přeprava nových vozů je také ekologickou zátěží.

Zdroj: AFP

redakce
redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/