Ne, Japonsko nenahradilo vakcíny proti COVID-19 ivermektinem

I v českém prostředí se šíří zpráva, že se údajně v Japonsku  neprokázaly účinky očkování a naopak se prokázal účinek léku ivermektin. „Japonsko zahájilo před létem masivní očkovací kampaň a dostalo se na 70% proočkovanosti. Nepomohlo to vůbec v ničem a v srpnu přišla masivní vlna onemocnění a úmrtí. Poté však na základě doporučení prominentního tokijského lékaře Haruki Ozakiho nasadili ivermektin. A křivka onemocnění i úmrtí začala rapidně klesat,“ tvrdí například Jindřich Rajchl.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Japonsko nezastavilo používání vakcín proti koronaviru, ani je nenahradilo parazitickým lékem ivermektinem. Japonsko pokračuje v podávání vakcín a nepovolilo ivermektin k léčbě COVID-19. Lék se používá k léčbě infekcí způsobených škrkavkami a jinými parazity u lidí a zvířat. Mnoho zdravotnických úředníků varovalo před používáním ivermektinu pro COVID-19 s tím, že by mohl způsobit škodlivé vedlejší účinky a že existuje jen málo důkazů o jeho účinnosti. Podle seznamu zdravotnických produktů schválených pro COVID-19 Japonské agentury pro léčiva a zdravotnické prostředky není tento lék japonskou vládou uveden jako schválený lék k léčbě koronaviru.

Odborníci tvrdí, že za poklesem případů v Japonsku může účinná očkovací kampaň, používání ochrany nosu a úst a tlumený noční život. Plně proočkovaných je asi 70 % populace.

Více na webu AP News

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/