Ne, generální ředitel společnosti Pfizer Albert Bourla nebyl zatčen

Kanadská webová stránka „Beaver Exclusive“ přišla s tvrzením, že generální ředitel společnosti Pfizer Albert Bourla byl 5. listopadu zatčen Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) za podvod. The Beaver Exclusive také tvrdil, že policie nařídila „mediální zatemnění“ akce a že soudce takový příkaz schválil. Tvrzení se následně rozšířilo i na sociálních sítích včetně českých kanálů. Kromě toho o tom psala i česká dezinformační média.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Ve skutečnosti se samozřejmě jedná o lež. Beaver Exclusive ve skutečnosti neposkytla žádná skutečná fakta a důkazy na podporu svých tvrzení. O jaké lži konkrétně šlo? Kdo byl podplacen a z jakého důvodu? Učinil někdo nějaké prohlášení kromě bezejmenného agenta FBI? Existují nějaké fotografie nebo videa ze zatčení? Ve skutečnosti, ten samý den kdy měl údajně být zatčen, 5. listopadu, se Bourla objevil na různých televizních stanicích, například zde na CNBC nebo zde na CNN. Hovořil o novém léku Pfizeru proti COVID-19.

The Conservative Beaver publikuje mix komentářů a konspiračních teorií. Dříve například zveřejnil fiktivní zprávu, ve které tvrdil, že herec Alec Baldwin byl zatčen v případu dětské pornografie.

Zdroje: Forbes, Snopes

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/