Policie nezaznamenala obchod se zbraněmi z Ukrajiny související s válkou

Facebookem se šíří hoax, který tvrdí, že policie prý zachytila „pušky a pistole“ z české dodávky pro Ukrajinu propašované zpět do ČR. Odvolává se na SKPV.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Služba kriminální policie a vyšetřování o ničem takovém neví. „Nevíme o žádném trestném činu, který by se týkal pašování zbraní a souvisel by bezprostředně s Ukrajinou a tamním konfliktem,“ máme potvrzeno od policistů přímo z Národní centrály proti organizovanému zločinu SKPV.

Nedůvěru budí už samotné označení „pušky a pistole“. Puška je dlouhá ruční střelná zbraň. Samotný pojem puška není přesně definován ani v zákoně o zbraních, ale předpokládá se, že nejde o automatickou zbraň. Pistole jsou krátké zbraně. Pistole je krátká ruční střelná zbraň. Česká republika darovala Ukrajině pušky a pistole jen zkraje války. Následně se už jednalo o samopalné zbraně nebo zbraně těžkého kalibru.

„Jako první na Ukrajinu putovaly české pistole, útočné pušky a samopaly. To, co Rusy zajímá mnohem více, jsou dodávky těžkých zbraní po železnici, které putovaly v posledních týdnech. Jde o tanky T-72, „bévépéčka“ BVP-1, samohybné houfnice Dana na podvozku 8×8 a raketomety RM-70 GRAD. Ruská výhrůžka se týkala zbraní vyrobených v Sovětském svazu, čili se výběr zužuje na T-72 a BVP (BMP-01). Dana je československé výroby i vývoje. GRAD je pro Rusy na východě Ukrajiny také významnou hrozbou. Jde o spojení ruského raketometu a československého podvozku Tatra. Systém je schopný pálit jednotlivé rakety i salvy 40 raket zároveň a likvidovat nepřítele na velké ploše,“ psalo už v dubnu Forum 24. Ukrajina používá také například naše vrtulníky.

Moldavská ministryně vnitra Ana Ravencová a eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová v pondělí v Praze podepsaly dokument, podle kterého má v Kišiněvě vzniknout platforma Evropské unie, která sdruží bezpečnostní experty zemí EU pro boj s mezinárodním organizovaným zločinem. Ministr vnitra Vít Rakušan potvrdil, že mezi tématy jednání ministrů byly i registrace zbraní, a jejich kontrola.

Kyjev na zprávy o obavách Evropy z pašování zbraní z Ukrajiny zpět na Západ reagoval s tím, že jde o ruskou propagandu. „Všechny zbraně budou pečlivě spočítány a odeslány na frontu,“ řekl podle deníku Le Figaro ve středu poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak.

 

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/