Ne, NAKA nenašla na Slovensku zbraně z Ukrajiny

Na Facebooku se objevily „zaručené“ zprávy o tom, že při společné akci slovenských, maďarských a rakouských policistů měli příslušníci NAKA najít na Slovensku zbraně z Ukrajiny. Slovenská policejní akce měla údajně odhalit, že zbraně ze Západu dodávané režimu v Kyjevě končí nejen u nacistického pluku Azov, ale přes černý trh putují do rukou mafie v západních zemích. Podle konspiračního webu, nešlo o žádné staré zbraně, ale o nejnovější modely válečných zbraní. Dokonce přišel se sci-fi příběhem, že některé informace z prostředí policie hovoří o tom, že v domě měli policisté objevit i Javeliny – zbraň kterou klidně zničíte tank či letadlo.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Příběh je však smyšlený. Policisté při akci „Parketář“ nenašli při domovních prohlídkách na území SR žádné nelegálně držené zbraně. „Konspirační web dokonce přišel s informací, že zadržená osoba, u které se měly tyto zbraně najít, měla policistům „prozradit“, že zbraně měla nakoupit přímo od Ukrajinců s popisem i jakéhosi „modus operandi“ tohoto obchodu. Zdroje z prostředí policie podle konspirátorů hovoří i o tom, že osoba měla uvést, že zbraně se na Ukrajinu dovážejí ze západu kvůli válce, ale pak prý nejdou jen armádě bojující na frontě, ale i různým militantům, jako například pluku Azov. No a právě tito žoldnéři mají mít různé kontakty v podsvětí, nebo mezi vagabundy a zbraně pak putují od militantů na černý trh a zpátky do západního světa. Jak nám potvrdili přímo maďarští policisté, jde o hoax. Z prováděného vyšetřování maďarských orgánů podle kolegů z Maďarska nic takového nevyplývá a tvrzení rozšiřující tento HOAX výsledky vyšetřování nepotvrzují,“ zdůrazňuje slovenská policie.

Rovněž ve zprávě o policejní akci se o žádných zbraních nepíše, nepíše se nic ani o Ukrajině. „V úterý a středu NAKA provedla v úzké spolupráci s maďarskými (NNI – Nemzeti Nyomozó Iroda) a rakouskými (oddělením drogové kriminality Zemského kriminálního úřadu pro Dolní Rakousko – Landeskriminalamt Niederösterreich) kolegy koordinovanou policejní akci proti organizovanému zločinu. Na území Slovenské republiky policisté národní kriminální agentury zadrželi sedm osob. Provedli sedm domovních prohlídek a 11 prohlídek jiných prostor. Během akce zajistily omamné a psychotropní látky v hodnotě více než v hodnotě 250 tisíc eur a finanční hotovost více než 300 tisíc eur. Zajistili také motorová vozidla, elektronické nosiče dat a telekomunikační prostředky. Maďarští policisté (NNI) provedli na území Maďarska dvě domovní prohlídky. Rakouští policisté (oddělení drogové kriminality Zemského kriminálního úřadu pro Dolní Rakousko) zadrželi čtyři osoby a provedli tři domovní prohlídky. Vyšetřovatel národní kriminální agentury obvinil 16 osob ze zločinu založení, zosnování a podporování zločinecké skupiny (podle § 296 trestního zákona) a z obzvlášť závažného zločinu nedovolené výroby omamných a psychotropních látek, jedů nebo prekurzorů, jejich držení a obchodování s nimi,“ píše se ve zprávě o policejní akci.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/