Ne, Zelenskyj nebyl v roce 2021 vyhodnocen Transparency International jako nejzkorumpovanější politik v Evropě

Sociální sítí Facebook se šíří zpráva, že ukrajinský prezident Voldomyr Zelenskyj byl prý vyhodnocen jako nejzkorumpovanější politik v Evropě. Například z profilu hnutí Manifest měl příspěvek téměř 3 tisíce sdílení.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Trnansparency International nemá žádný žebříček zkorumpovanosti politiků. Má Index vnímání korupce (Corruption Perceptions Index), který hodnotí jednotlivé země.  V tomto ohledu Ukrajina v roce 2021 opravdu nedopadla příliš dobře, kdy skončila až na 122. místě z 180 hodnocených. Co se týká Evropy, Ukrajina skončila v ní nejhůře, ale jen za předpokladu, že mezi evropské země nezařadíme Rusko. To skončilo v žebříčku na 136. místě, tedy za Ukrajinou. Podobně špatně jako Ukrajina je na tom Albánie, Bosna a Hercegovina, Moldávie nebo Srbsko. Všechny tyto země skončily hůře jako například Tunisko, Bodswana nebo Jihoafrická republika.

Zelenskyj se v roce 2021 objevil v dokumentech Pandora Papers. Podle zprávy Evropské unie se Ukrajina se již mnoho let potýká s velkou korupcí a se zmocňováním se státu. „Při našem auditu jsme posuzovali, zda byla podpora EU Ukrajině v boji proti velké korupci účinná. Ačkoli EU zavedla několik iniciativ na omezení možností korupce v této zemi, zjistili jsme, že velká korupce je na Ukrajině i nadále klíčovým problémem. Předkládáme několik doporučení na zlepšení podpory EU, zejména pak to, že konkrétní opatření by měla být koncipována a realizována nejen se zaměřením na velkou korupci (včetně oligarchické struktury), ale také aby pomohla odstranit překážky svobodné a spravedlivé hospodářské soutěže,“ píše se ve zprávě Evropské unie.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/