Němci nedeportovali hvězdu ruských sociálních sítí

I v českým médiích se objevila zpráva, že třicetiletá Ruska Julia Prochorovová byla deportována z Německa. Do začátku války neznámá Ruska začala po 24. únoru letošního roku zveřejňovat videa podporující válku. Na jednom z nich například tancovala před záběry velkých explozí, způsobených ruským bombardováním ukrajinského města Dnipro. Masakr v Buči označila za divadlo s najatými herci a tvrdila, že šla v Německu před ubytovnu ukrajinských uprchlíků a „příšerně to tam páchlo“. Vystoupila jednou v ruské stanici RT, kde uvedla, že je ruská vlastenka a bojuje proti rostoucí rusofobii v Německu. Po tomto vystoupení mnohonásobně stoupl počet jejích sledujících na sociálních sítích, například na TikToku. V Čechách takovou zprávu přinesl například web iDNES, Novinky nebo Aktuálně.cz.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Žena však deportována nebyla. Jak se však později ukázalo, dívka na zveřejněném videu není Yulia Prokhorova. Prokuratura v německém městě Landshut 22. listopadu informaci o deportaci Rusky popřela s tím, že Prochorová je stále v Německu a není důvod se domnívat, že se chystá opustit zemi. Německá spolková policie také potvrdila, že žena na videu „není paní Prochorová“. A samotný The Insider, který se zprávou přišel, původní článek doplnil : „Aktualizováno: Den poté, co byla tato publikace zveřejněna, zdroj z německého vymáhání práva řekl The Insider, že Julia Prokhorová je stále v Německu. 22. listopadu Deutsche Welle s odvoláním na tiskového tajemníka prokuratury v bavorském městě Landshut Martina Strunze potvrdilo, že Prochorová neopustila německé území.“

V současné době nemá Julia Prokhorova povolení k pobytu v Německu, to znamená, že je tam nelegálně. Zároveň je v současnosti pozastavena deportace Rusů kvůli chybějícím přímým letům mezi Ruskem a Německem. Podle německého práva nelze deportaci provést, pokud neexistují žádné dopravní možnosti nebo pokud je přerušeno dopravní spojení s danou zemí.

Zdroj: Provereno

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/