Ne, opravdu lidé s Rh minus nepochází z jiné planety

I v článcích relativně seriózních webů se občas objeví konspirační teorie, podle které lidé s faktorem Rh minus mohou být mimozemského původu. Přišel s tím například i web Náš region. O lidech s Rh negativním faktorem se šíří (12) spousta konspiračních teorií. Rh- má pouze 16 % evropské populace. Z dat vyplývá, že pro lidi s krví Rh− je riskantní cestovat do jiných částí světa, kde jsou zásoby krve Rh− jen malé (obzvláště ve východní Asii), protože tam je výskyt ještě mnohem menší.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Na smysl pozitivního či negativního faktoru Rh přitom přišli čeští vědci. Vědci na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy se dlouhodobě věnují výzkumu toxoplazmózy na výkonnost jedince. Toxoplazmóza je parazitární onemocnění, nebezpečné zejména pro těhotné ženy. A ve výzkumu vyšlo najevo, že na nákazu parazitem toxoplazma reagují lidé s pozitivním nebo negativním Rh faktorem velice odlišně. Lidé s pozitivním Rh faktorem reagují na parazita lépe, dokážou se mu lépe bránit než ti s negativním. Podle vedoucího výzkumu Jaroslava Flegra se pak už jen stačilo podívat do statistik Světové zdravotnické organizace, jestli se podobná souvislost dá najít i u dalších chorob.

„Když jsme se podívali, jestli se to netýká i jiných nemocí, ukázalo se, že je to dosti obecný jev. Že Rh negativní reagují na celou řadu nemocí mnohem více. A z Rh pozitivních se ukázalo, že ti, kteří jsou heterozygoti – to znamená, od jednoho rodiče mají gen pro Rh pozitivitu a od druhého pro Rh negativitu – tak ti jsou úplně nejrezistentnější. Onemocní mnohem méně často,“ říká Flegl.

Zajímavé je, že vědci hlavní podklady pro práci získali v oficiálních statistikách. Data, ze kterých bylo možné tajemství smyslu existence Rh faktoru odhalit, tak jsou k dispozici už velice dlouho. Nikdo kromě českých vědců si ale této souvislosti nevšiml.

„Z určitého hlediska je dobré mít gen pro Rh pozitivitu, z jiného hlediska pro Rh negativitu. A nejlépe jsou na tom automaticky ti, kteří mají obě varianty. Ale nikdy tam nemohou úplně převládnout, protože z definice jsou to obě varianty,“ vysvětluje Jaroslav Flegr.

redakce
redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/