Ne, v Německu nebyl vyhlášen přísný zákaz podávání injekcí

Facebookem se šíří poměrně bizarní text tvrdící, že v Německu byl čerstvě vyhlášen přísný zákaz podávat jakékoliv injekce. Údajně věc byla uzákoněna.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Ve skutečnosti nic takového uzákoněno nebylo. Je to dohledatelné například ve spolkové sbírce zákonů. Ostatně text argumentuje upřednostňováním infuzí. I ty jsou však zaváděny pomocí injekční jehly. Například je snadno dohledatelné, že očkování proti COVID-19 dál v zemi probíhá.

Věc má však i racionální stránku a zdroj tohoto tvrzení neuměl zřejmě dobře německy. V Německu není zákaz podávat injekce, ale infuze se upřednostňují. Na rozdíl od ČR je běžně podávají i praktičtí lékaři. Je to z toho důvodu, že jsou považovány za bezpečnější. Jsou podávány pod dohledem. I po podání injekce proti bolesti se doporučuje sečkat nějakou dobu v čekárně. Ne každý to však dělá. Infuze je v tomto pohledu bezpečnější a nehrozí, že si pacient jen tak odejde z čekárny. Netýká se to samozřejmě očkování. Myšleno je podávání léků (například proti bolesti), výživy, vitamínů nebo zavodnění organismu.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/