Ne, země G20 se nedohodly na digitálních očkovacích průkazech

Poměrně virálně se na internetu šíří článek Zdeňka Chytry s názvem „Země G20 se dohodly na zavedení digitálních očkovacích průkazů.“ Šíření napomohlo i video na Facebooku, kde tvrzení opakuje žena pod přezdívkou „Zuzi Czech“. Video má kolem 2 tisíc sdílení.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Ve skutečnosti se na summitu G20 země na ničem takové nedohodly. Je pravda, že na summitu zazněl takový návrh od zástupce Singapuru, to však neznamená, že takový návrh byl přijat. Ostatně, summit zemí G20 má doporučující charakter, přičemž je skupinou největších ekonomik světa a na schůzi jezdí ministři financí a guvernéři centrálních bank. Hlavní tématem je tedy mezinárodní obchod.

Zastoupena je i Evropská unie jako celek. Ta popisuje výsledky summitu s tím, že řeč byla i okrajově o zdraví. „Vedoucí představitelé rovněž vyjádřili pevné odhodlání podporovat zdravé a udržitelné oživení směřující k dosažení a udržení všeobecné zdravotní péče. Uvítali vytvoření nového finančního zprostředkovatelského fondu pro předcházení pandemiím, připravenost a reakci na ně („pandemický fond“) spravovaného Světovou bankou. Lídři znovu potvrdili odhodlání posílit globální řízení v oblasti zdraví s tím, že vedoucí a koordinační úloha v tomto ohledu náleží WHO, podporované dalšími mezinárodními organizacemi. Konstatovali, že rozsáhlá imunizace proti onemocnění COVID-19 je globálním veřejným statkem,“ píše se na webu EU. Je tedy zřejmé, že o žádném jednotném digitálním očkovacím průkaze nebyla řeč.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/