Ne, ODS ani vláda nechce zrušit přímou volbu prezidenta

Na Facebooku se šíří text, podle kterého „Petr Fiala, předseda ODS, přišel s myšlenkou, že je nutné zrušit přímou volbu prezidenta.“ Statusy s tímto znění se objevují už od ledna, text byl například několiksetkrát sdílen i v květnu, ale znovu se šíří s blížícími se volbami. Především mezi příznivci Andreje Babiše, o kterém se hovoří, že má velkou šanci stát se prezidentem.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Ve skutečnosti se nic takového nechystá. Způsob, jakým se prezident volí je od roku 2012 zakotven v Ústavě ČR. Pokud by tedy někdo chtěl změnit způsob, musel by změnit Ústavu. Je lehce dohledatelné, že žádný takový návrh parlamentu nebyl předložen.

Věci se věnoval i web Hlídací Pes. „Ve skutečnosti vládní diskuze o zrušení přímé volby nejsou vůbec aktuální a nikdy se ani neprojednávaly uvnitř současné koalice. Fiala s tímto nápadem přišel už v roce 2019, kdy jeho strana byla v opozici a nemohlo tak jít o zmiňovanou snahu „vládnout neomezeně“. Tehdy deklarovaným důvodem úvah o zrušení přímé volby bylo, že prezident Miloš Zeman v té době odmítal odvolat z funkce tehdejšího ministra kultury Antonína Staňka, přestože mu to navrhl i tehdejší premiér Andrej Babiš. Od té doby však ve věci nedošlo k žádnému významnému vývoji. Zrušení přímé volby ve skutečnosti nenavrhla žádná strana a návrh naopak nemá podle informací Deníku N z letošního ledna podporu ani uvnitř ODS. Tato neaktuální informace je tak manipulativně šířená v novém kontextu.“

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/