Ne, WHO oficiálně neoznámila, že neexistuje pandemie a není nutná žádná vakcína

Řetězovými maily, ale i na sociálních sítích, je šířen článek z webu „elektropiknik“, který tvrdí, že „WHO oficiálně oznámila, že neexistuje pandemie a není nutná žádná vakcína.“

Naše hodnocení: hoax, web je clickbaitový

Podrobnosti: Ve skutečnosti je to přesně naopak. Článek se odkazuje na prohlášení americké epidemioložky infekčních nemocí spolupracující s WHO Marii Van Kerkhovou. Ta však naopak řekla, že až přibližně z 40% jsou přenašeči SARS-CoV-2 asymptomatičtí nakažení. O očkování v projevu nebyla vůbec řeč, protože v té době ani žádná očkovací látka neexistovala. Tímto tvrzením se zabývala i agentura Reuters.

Web „elektropiknik“ nese jasné známky clickbaitu. Je to zřejmé z dalších článků jako „To co udělal tento chlapec, aby při domácích úkolech nezaspal, je šokující“ nebo „Musím se podělit o tento luxusní recept, dělám skoro každý týden!“ Jako clickbait je označovaná metoda poutavého titulku, který nutí čtenáře na něj kliknout. Může se jednat o titulek, který má pouze lidi nalákat a po prokliknutí se sice návštěvník většinou nic, co bylo slíbené v titulku, nedozví, nicméně zvýšil návštěvnost webu, a to i v případě, že web ihned opustil. V takovém případě většinou uživatelé, kteří klikli na clickbait odcházejí s negativní emocí pryč a většinou se nechtějí vracet. Může jít ale i o titulek, který poutá pozornost na něco, co se na webu/ ve videu/ v článku návštěvník dozví. Úspěch clickbaitu tkví v lidské zvědavosti a ve většině případů v podvodu na uživatele. Za webem „elektropiknik“ stojí podle CZ NIC Jan Klobušník z Českých Budějovic.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.