Ne, WHO oficiálně neoznámila, že neexistuje pandemie a není nutná žádná vakcína

Řetězovými maily, ale i na sociálních sítích, je šířen článek z webu „elektropiknik“, který tvrdí, že „WHO oficiálně oznámila, že neexistuje pandemie a není nutná žádná vakcína.“

Naše hodnocení: hoax, web je clickbaitový

Podrobnosti: Ve skutečnosti je to přesně naopak. Článek se odkazuje na prohlášení americké epidemioložky infekčních nemocí spolupracující s WHO Marii Van Kerkhovou. Ta však naopak řekla, že až přibližně z 40% jsou přenašeči SARS-CoV-2 asymptomatičtí nakažení. O očkování v projevu nebyla vůbec řeč, protože v té době ani žádná očkovací látka neexistovala. Tímto tvrzením se zabývala i agentura Reuters.

Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila epidemii koronaviru SARS-CoV-2 za pandemii 11. března 2020. Proč WHO pandemii vyhlásila se dočtete zde.

Web „elektropiknik“ nese jasné známky clickbaitu. Je to zřejmé z dalších článků jako „To co udělal tento chlapec, aby při domácích úkolech nezaspal, je šokující“ nebo „Musím se podělit o tento luxusní recept, dělám skoro každý týden!“ Jiný článek láká na údajně zázračný lék na růst vlasů složený ze směsi olejů.

Co je to clickbait?

Jako clickbait je označovaná metoda poutavého titulku, který nutí čtenáře na něj kliknout. Může se jednat o titulek, který má pouze lidi nalákat a po prokliknutí se sice návštěvník většinou nic, co bylo slíbené v titulku, nedozví, nicméně zvýšil návštěvnost webu, a to i v případě, že web ihned opustil. V takovém případě většinou uživatelé, kteří klikli na clickbait odcházejí s negativní emocí pryč a většinou se nechtějí vracet. Může jít ale i o titulek, který poutá pozornost na něco, co se na webu/ ve videu/ v článku návštěvník dozví. Úspěch clickbaitu tkví v lidské zvědavosti a ve většině případů v podvodu na uživatele.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.