HOAX: „Není test jako test. Jeden pozitivní, druhý negativní“

Sociální sítí Facebook koluje nová podoba hoaxu o testech na COVID-19. Jedná se o údajný důkaz, že na Covid testech jsou předtištěné výsledky a tedy celé testování je velký podvod.

Naše hodnocení: hoax

Podrobnosti: Realita je prostá. Každé balení obsahuje kromě jiného množství sterilizovaných tampónů pro nazofaryngeální výtěr pro odběr vzorku (to je ta tyčinka, co se strká do nosu lidí). A kromě zkumavek, činidla atd. jsou přibaleny kontrolní testy (jeden pozitivní a negativní), které, jak z názvu vyplývá, slouží pro kontrolu testovací kazety. Co to znamená? Nic jiného, než to, že jde o kontrolu kvality testování.

Na obalu je vytištěno „Positive Control“ a „Negative Control“. Slovo „Control“ nám říká, že se jedná o kontrolní test. Jak si můžeme přečíst z příbalového letáku, tyto dva testy obsahuje každý balík testů.

Text, který konspiruje s počty pozitivních výsledků, je také mimo realitu. Ministerstvo zdravotnictví totiž uvádí počty pozitivních PCR testů, a ne antigenních testů. Na fotografii jsou antigenní testy.

 

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.