HOAX: „Není test jako test. Jeden pozitivní, druhý negativní“

Sociální sítí Facebook koluje nová podoba hoaxu o testech na COVID-19. Jedná se o údajný důkaz, že na testech odhalující onemocnění COVID-19 jsou předtištěné výsledky a tedy celé testování je velký podvod.

Naše hodnocení: hoax

Podrobnosti: „Realita je prostá. Každé balení obsahuje kromě jiného množství sterilizovaných tampónů pro nazofaryngeální výtěr pro odběr vzorku (to je ta tyčinka, co se strká do nosu lidí). A kromě zkumavek, činidla atd. jsou přibaleny kontrolní testy (jeden pozitivní a negativní), které, jak z názvu vyplývá, slouží pro kontrolu testovací kazety. Co to znamená? Nic jiného, než to, že jde o kontrolu kvality testování,“ píše Petr Nutil.

Na obalu je vytištěno „Positive Control“ a „Negative Control“. Slovo „Control“ nám říká, že se jedná o kontrolní test. Jak si můžeme přečíst z příbalového letáku, tyto dva testy obsahuje každý balík testů.

Text který doprovází tento dezinformační příspěvek uvádí, že se tímto způsobem dá manipulovat statistikami nakažených. Tato hypotéza je ovšem velmi nepravděpodobná vzhledem k tomu, že do statistik jsou počítány laboratorně potvrzené PCR testy, antigenní testy u příznakových osob, či antigenní testy potvrzené zároveň i PCR metodou. Je tedy zřejmé, že taková manipulace není vzhledem k laboratorní validaci pravděpodobná.

Tento článek prošel 1. března 2021 hodnocením peer review na kanálu Iluminátor (twitch.tv).

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/