Ne, v České republice se nemnoží útoky vlků na psy

Například europoslanec Tomáš Zdechovský šířil zprávu o útoku vlků na psa. „Jak dlouho budete pane ministře Richarde Brabci strkat hlavu do písku a tvrdit, že problém s vlky neexistuje? Jak dlouho budete poslouchat nesmysly o tom, že stačí mít psa a zabráníte útoku vlků?! Už se proberte a predložte funkční návrh, jak budeme tuto problematiku řešit,“ napsal nedávno na sociální síť Twitter. Pod příspěvkem je video o útoku vlků na psa.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Problém videa je, že nepochází z České republiky, ale z Ruska a rovněž nepředstavuje útok vlků na pasteveckého psa. Incident se stal v obci Pažga nacházející se v Komijské republice a dva vlci tam zabili psa na řetězu.

„Druhým videem, které se nyní šíří, je záznam, na němž psa uvázaného na zahradě/dvoře zabije jediný vlk. I toto video je šířeno např. přes soukromé zprávy s označením místa původu v polské části Orlických hor nebo opět v Beskydech. Původ videa je ale pravděpodobně zase v Rusku, čemuž odpovídá i nejstarší dohledatelné nahrání videa na YouTube – 31. 12. 2020,“ píše web Šelmy.cz. Faktem je, že v České republice došlo v rámci novodobého návratu vlků do naší krajiny k jedinému zaznamenanému napadení psa vlkem v roce 2018 v Krkonoších.

K ochraně stád jsou zapotřebí speciální plemena psů. Patří mezi ně například bílý slovenský čuvač, kavkazský pastevecká pes, pyrenejský horský pes, akbaš, bobtail a další. Že pastevečtí psy jsou účinnou ochranou stád před vlky netvrdí jen ochránci zvířat, ale také například specializovaný web na ochranu ovcí. „U pasteveckého psa není ani tak náročný jeho výcvik, jako spíše socializace,“ řekl iDNES.cz Tomáš Fajmon, předseda Klubu pracovních ovčáckých psů České republiky. Zvířata jednoduše musejí být na soužití se stádem zvyklá a musejí také respektovat chovatele jako svého pána. „To se ale nedá zajistit jednoduchým výcvikem. Klíčovou roli při sžívání se mladého štěněte se stádem hrají především feny, jejich matky. U pasteveckých psů se toto chování dědí z generace na generaci. Linie tuzemských psů, kteří by na takový způsob života byli zvyklí ale v České republice chybí, hlídat ovce už neumějí,“ dodává IDNES.cz.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/