Ne, fotografie nepochází „ze školení Sorošovců“, ale z muzea

Na sociální síti Facebook se šíří fotografie, která má vyobrazovat předsedu Pirátů Ivana Bartoše a manažera sociálních sítí České pirátské strany Jana Vrobela „na školení u Sorošovců.“ Příspěvek má přes tisíc sdílení.

Naše hodnocení: Hoax

Podrobnosti: Fotografie se šíří už od roku 2018. Uvedení lidé se skutečně nenachází na žádné tajné schůzce, ale v Muzeu tajných spolků v Lokti na Sokolovsku. „Muzeum v Lokti je jedno ze sedmi na světě, které vám umožní zhlédnout tajemnou symboliku prostřednictvím mnoha set exponátů. Celé muzeum je výjimečné tím, že se jedná o tajné materiály, které nikdy neměla spatřit široká veřejnost. Loketská sbírka se dávala dohromady celých dvacet pět let. V muzeu najdete vzácné rituální předměty, včetně oltáře, osobní věci členů řádů, cenné knihy, hodnostní označení a identifikační doklady. Exponáty pocházejí především z Evropy, ale i z Nového světa – obou amerických kontinentů, především z Jižní Ameriky a Kuby. Historie tajných společností je dlouhá, sahá až do antiky a starého Egypta. Ve středověku se objevily první konspirační teorie a tajné společnosti začaly být pronásledovány. Podle nich prováděli a provádějí členové těchto společností tajné, veřejnosti nepřístupné, symbolické rituály, což je ovšem to nejmenší zlo. Jejich hlavním záměrem však údajně bylo ovládnutí světa, což prý platí v nezmenšené míře dodnes. K nejznámějším tajným společnostem patří Svobodní zednáři, Ilumináti, Rosenkruciáni a Skull and bones,“ píše na webu Kudy z nudy.

„Fotka je pořízená na veřejné expozici muzea v Lokti. Ve městě jsme navštívili místní sdružení Pirátů v rámci přípravy na obecní volby v roce 2018, a protože nám zbyl nějaký volný čas, stavili jsme se podívat do muzea na náměstí. V muzeu jsme neplánovali požírání dětí, instalaci injekčních stříkaček s mimozemským DNA na dětské prolézačky ani jinou fantasy agendu ze středověkých lidových báchorek, pouze jsme si poslechli přednášku místního pana správce a poté vyrazili tuším do Chomutova. Mohu také informovat, že případné skutečné tajné schůzky mají ten rys, že jsou tajné, tudíž na nich nikdo nefotí a nevystavuje to na internet. Naopak v muzeu se zajímavé expozice v případě svolení fotí celkem běžně a to je i tento případ,“ napsal nám s trochou nadsázky Jan Vrobel.

redakce
redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/