Ne, ve Španělsku nezemřelo 761 seniorů po očkování

Web DT24, o kterém psal už náš web Manipulátoři.cz, tvrdí, že „ve Španělsku zemřelo 761 starších lidí v domovech s pečovatelskou službou během jednoho týdne, většina z nich po očkování.“ Tvrzení o očkování opakuje i v článku.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: samotný článek DT24 se odvolává na článek ruské státní televize RT. Samotný článek ruské RT však neuvádí jakoukoliv souvislost mezi úmrtími a očkováním ani neinformuje o tom, že senioři byli očkovaní. Článek pochází z 5. února 2021. Média informují, že na rychlosti nabíralo očkování v zemi až v druhé polovině února.

Sedmého února web DW.com vyvrátil fámy o úmrtí 9 seniorů po očkování ve Španělsku.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.