Ne, označení CE1024 nutně neznamená, že se jedná o český respirátor. Byl v ČR testovaný

Web TN.cz vydal článek, který radí „jak poznat pravý český respirátor.“ Cituje několik českých výrobců.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Web TN.cz doslova píše:

 „A na závěr divákům poradil, jak poznat pravý český respirátor. „Pokud máte na výrobku uvedené CE 1024, jedná se o respirátor s českým certifikátem. Pokud tam máte pouze CE, tak ho nekupujte. Zároveň pozor, česká vlajka na obalu nemusí znamenat český výrobek,“ popisuje Ladyr.

Martin Ladyr ze společnosti Good Mask řekl správně, že se jedná o výrobek s českým certifikátem. To však nutně neznamená, že se jedná o český respirátor, jak tvrdí TN.cz. Označení 1024 je označení výzkumného ústavu. Konkrétně se jedná o Výzkumný ústav bezpečnosti práce (VÚBP) „VÚBP, v. v. i. působí jako oznámený subjekt 1024 podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/425 o osobních ochranných prostředcích. Výsledné certifikáty EU přezkoušení typu jsou platné pro celou Evropskou unii. Pro svou činnost využívá VÚBP-ZL, akreditovanou zkušební laboratoř 1040 a VÚBP-COV, akreditovaný certifikační orgán pro certifikaci výrobků 3068. Do 21. 4. 2018 byl VÚBP, v. v. i. autorizován jako AO 235, se zrušením směrnice ES 89/686/EHS a nařízení vlády č. 21/2003 Sb. byla tato autorizace ukončena,“ píše se na webu VÚBP. Znamená to tedy, že výrobek byl certifikovaný v ČR na shodu s normami EU. VÚBP však nezkoumá původ výrobku. Ostatně, společnost Good Mask využívá plně automatizované linky od tchajwanské společnosti Autoland, které získala Česká republika díky loňské cestě předsedy Senátu ČR Miloše Vystrčila na Tchaj-wan. Tyto linky vlastní i jiné společnosti po celém světě a není v silách VÚBP zkoumat, kde byly respirátory vyrobeny.

Jak jsme již psal náš web Manipulátoři.cz, například označení N95 nebo KN95 na respirátoru neznamená nic zavrženíhodného. Naopak, výrobce tímto způsobem deklaruje, že jde o respirátor, který vyhovuje kritériím dle americké, resp. čínské technické normy (standardu) pro klasifikaci jakostní úrovně N95, resp. KN95. Tentýž výrobek přitom může projít testováním a klasifikací dle vícera standardů a pak také může nést vícero označení příslušné klasifikace (např. „FFP2/KN95“). Je třeba si hlídat, aby respirátor byl označen i jako FFP2/FFP3 a měl tedy shodu (i) s evropskými normami CE. V Čechách vyrobený respirátor poznáte pouze tak, že si ho zakoupíte přímo od výrobce nebo důvěryhodného prodejce. České respirátory vyrábí nebo prodává například společnost NanoSpace, SPUR nebo Pardam.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/