Obchodní centrum v Izraeli otevřelo pro očkované. Ale bez vědomí vlády

Sociálními sítěmi se šíří video, které zachycuje obchodní centrum v státu Izrael, které otevřelo pro lidi očkované proti nemoci COVID-19. Obecně se pak šíří narativ, že prý izraelské obchody jsou otevřené jen pro očkované. Video v tomto duchu (původně bez kontextu) sdílel i například Kreativní převrat.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Video je skutečné, často však není sdílen celý kontext. Obchodní dům Ofer Grand Mall v Petah Tikva totiž otevřel bez vědomí vlády a jak ukazují další záběry (1, 2, 3), policie zasáhla a trvala na uzavření. Stalo se to 11. února. Nákupní centra se mezitím otevřela pro všechny bez rozdílu, zda jsou či nejsou očkováni proti COVID-19.

V neděli 21. února se v Izraeli otevřely obchody, tělocvičny, hotely, nákupní centra, kina, muzea, knihovny i synagogy – ale do posiloven, bazénů, hotelů a na kulturní a sportovní akce budou smět pouze očkovaní anebo vyléčení. Nakoupit tedy může kdokoliv bez očkovacího průkazu.

 

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.