Ne, ve městě Chmelnyckyj nedošlo k jadernému výbuchu

Na sociálních sítích se šíří zpráva, že údajně „po zásahu muničního skladu v Chmelnyckém vyletěly úrovně gamma radiace, příčinou je zřejmě munice s ochuzeným uranem“. Poplašnou zprávu rozšířil Pavel Cimbál.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Podle zpráv z britského deníku Daily Mail bylo město Chmelnyckyj na Ukrajině otřeseno obrovskou explozí v noci na sobotu. Rusko údajně vyslalo 21 bezpilotních letounů na armádní zařízení a exploze vytvořily obrovskou ohnivou kouli, která zranila desítky lidí. Nedošlo však žádnému významnému úniku radiace a to ani ve městě Chmelnyckyj, ani v jiných městech na západě země. Dokazuje to například Saveecobot ukazující aktuální radiační situaci v Evropě. Ani Radioactivity Environmental Monitoring Evropské unie neukazuje zvýšené hodnoty.

K věci se také vyjádřila i Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.  „Zprávy o zvýšené úrovni radiace na Ukrajině jsou naprostá hovadina. Zubní rentgen vám doručí násobně větší dávku. Přesto stále velmi nízkou a rádi si ho necháte udělat. Když vás ty zuby bolí,“ napsala Drábová. To potvrzují i experti na jadernou fyziku na Ukrajině.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/