Nesmysl Aleše Svobody na základě chyby České televize

Náš sesterský web Manipulátoři.cz už psal o tom, že Česká televize ve vysílání 8. května 2023 na titulku reportáže z Olšanských hřbitovů udělala chybu. Zaměnila totiž pietu u památníku 1., 2. a 4. ukrajinského frontu za pietu u památníku „padlých ukrajinských vojáků“. Na základě toho známý aktivista Aleš Svoboda z Mělníka napsal, že „ministři vlády ČR se svorně shodli na tom, většina z vojáků Rudé armády, kteří osvobodili ČSR, nebyli Rusové, ale Ukrajinci.“ Následně píše, že Ukrajinci budou mít v ČR volební právo.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Aleš Svoboda se opět odvolává na tzv. „interní informace“. Výstupu z jednání úřadu vlády však jsou veřejná a je zřejmé, že na posledním jednání se vláda věnovala tzv. plánu „Česko ve formě“. Je tedy naprosto zřejmé, že osvobození Československa se neřešilo, ani k tomu nebyl důvod.

Vláda také v únoru odsouhlasila novelu volebního zákona, která nyní bude projednávána v obou komorách paralmentu. Změnit by se mohla i pravidla pro tvorbu volebních okrsků, vzniknout by měl nový informační systém správy voleb. Osahuje i korespondenční volbu, proti uzákonění je však opozice a zdá se, že novelu bude blokovat. Novela však rozhodně neobsahuje možnost, že by mohli volit v ČR i lidé z Ukrajiny. V tomto případě jde tedy také o čistou fabulaci.

Česká televize skutečně udělala chybu, kdy zaměnila památník 1., 2. a 4. ukrajinského frontu za památník padlých ukrajinských vojáků. V ukrajinských frontech totiž nesloužili pouze ukrajinští vojáci, ale také například Rusové, Kazaši nebo Čechoslováci. Název nesly od místa, kde byly fronty zformovány.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/