Ne, v Praze se Betlémské náměstí nepřejmenovalo na náměstí Volodymyra Zelenského

Sociální síti Facebook se šíří znechucení části lidí, že prý údajně v Praze přejmenovali Betlémské náměstí na náměstí Voldomyra Zelenského. „Podle pravidel se žádná ulice nesmí jmenovat po žijícím člověku. Jak je možné, že v ČR se přejmenovalo naše Betlémské náměstí, po dosud žijícím představiteli cizí země?“ ptá se Zuzana Machová. Příspěvek má stovky sdílení. Jiný podobný pak přibližně 100 sdílení.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Vysvětlení je prosté. Betlémské náměstí samozřejmě nikdo oficiálně nepřejmenoval. Jedná se jen o dílo neznámého vtipálka. „Pražané v uplynulých dnech mění význam místopisných tabulek, které nesou názvy ulic. V Praze 10 byly tabulky s nápisem Moskevský vyzdobeny ukrajinskou vlajkou, tabulky v Ruské ulici nahradil nápis Ruská válečná lodi, jdi do p*dele a cedulka na náměstí na Starém Městě nově nese nápis náměstí Volodomyra Zelenského,“ píše regionální web Pražská drbna. Zdůrazňuje však, že jde jen o vtip.

Žádný podnět na oficiální přejmenování ulic od svých občanů Praha 10 ani Praha 1 neobdržela. „Jen jsme zaznamenali dotazy a debaty na sociálních sítích. Na Praze 10 je více názvů, o kterých se diskutuje jako například Moskevská a tak dále, ale v současné chvíli se maximálně soustředíme na okamžitou pomoc válečným uprchlíkům, aby měly rodiny kde bydlet a děti kam chodit do školy,“ vysvětlil mluvčí desáté městské části a doplnil, že na žádném oficiálním orgánu městské části se dosud žádné přejmenovávání v souvislosti s válkou na Ukrajině neřešilo.

Cedule ulic jsou centrálně v gesci pražského magistrátu, nikoliv městských částí a jejich případné přejmenování musí projít procesem projednání. „Podněty k pojmenování přicházejí od různých navrhovatelů, například od občanů, od škol, stavebních firem, spolků, klubů, od městských částí. Postup je takový, že návrhy nejprve projednává radnice příslušné městské části, po schválení jejím zastupitelstvem jsou postoupeny k posouzení místopisné komisi Rady hlavního města Prahy a pak jsou předloženy městské radě,“ vysvětlil pro Pražskou Drbnu mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Oficiální změnu názvu ulice v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině navrhuje zatím pouze Praha 6. Vedení Šestky navrhne hlavnímu městu přejmenování části ulice Korunovační na ulici Ukrajinských hrdinů. Most přes železnici Praha – Kladno by pak Praha 6 chtěla přejmenovat na most Vitalije Skakuna, který v bojích na Ukrajině za cenu vlastního života odpálil most.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/