Humanitární pomoc pro Ukrajinu nekončí na česko-německém rozmezí

V souvislosti s napadením Ukrajiny ruskou armádou se na sociální síti Facebook šíří i příspěvek s textem: „Tady končí veškerá humanitární pomoc pro UA. Foto dnes 6 hodin Horní Falc, Česko-německé rozmezí. Foto od pána, co to vozí. A kde končí vaše finanční pomoc?“. Příspěvek se snaží naznačit, že pomoc se vyhazuje.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Na fotografii je humanitární pomoc pro Ukrajinu. To je však jediné, co na celém příběhu je pravda. Nejedná se o pomoc z České republiky, ale Německa. Na fotografii pak není humanitární pomoc, ale především prázdné krabice. V německém Auerbachu se humanitární pomoc třídí a následně je poslána kamiony na Ukrajinu.

„Skutečnost je ovšem taková, že v německém Auerbachu se opravdu třídí humanitární pomoc, na fotce jsou povětšinou prázdné krabice či nevhodné/poškozené věci – rozuměj, lidi solidaritu často chápou jako jarní úklid domácnosti,“ napsal designérovy grafik Tomáš Novotný.

Právě humanitární pomoci z Německa se věnovaly německé regionální televize BR a OTV. Z reportáží je zřejmé, že většina pomoci skutečně dále pokračuje na Ukrajinu a vyhazovány jsou opravdu jen věci ve velmi špatném stavu.

I drtivá většina věcí darovaných v ČR se dostane na Ukrajinu. Charita ČR například včera vypravila kamion s humanitární pomocí, pojede do charity v ukrajinském městě Ťačiv, které je u rumunských hranic. Jsou v něm desítky generátorů elektřiny, trvanlivé potraviny, hygienické potřeby i lékárničky.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/