Ne, Ukrajina nevyhlásila plošnou amnestii, do ČR nemíří vrazi

Sociální sítěmi se šíří text, strašící před příchodem uprchlíků z Ukrajiny s tím, že mezi nimi mohou být i „propuštění vězni a vrazi z Ukrajiny.“ Text se šíří také formou obrázku, na kterém je logo BIS.

Text hoaxu: „Jsme v prdeli. Aktuálně Vít Rakušan: Do ČR proudí i propuštění vězni a vrazi z Ukrajiny. Dle plošné amnestie Zelenskyj propustil všechny. Dal jim do rukou zbraně. Oni ovšem nešli bojovat na východ, ale jeli na západ. BIS před tímto ministra varovala. Minisr nereagoval. Prý nelze kontrolovat vše. Takže pro očkované: UA nejsou očkovaní ale mohou se volně pohybovat. Pro ty co ještě mávají UA vlaječkami, vláda sem pouští gangy bez jakékoliv kontroly, lustrace.“

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Není pravdou, že by Bezpečnostní informační služba před nějakou podobnou hrozbou varovala. Žádné takové varování nelze dohledat na internetu, tvrzení o varování odmítla jak BIS, tak Ministerstvo vnitra.

Prezident Volodymyr Zelenskyj nevyhlásil žádnou obecnou amnestii, která by výrazně zvýšila kriminalitu. Týká se to pouze lidí ve vazbě podezřelých z terorismu, na Ukrajině je to chápáno jako kolaborace se separatisty. Ti však byli povolání okamžitě do armády, aby „napravili svou chybu“. Ukrajina také nabídla amnestii a peníze Rusům, kteří dobrovolně složí zbraně.

Tvrzení má i logickou chybu v tom, že Ukrajina povolala všechny muže ve věku 18 až 60 let. Těmto mužům nedovoluje ze země vycestovat.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/