Ne, tento seznam WHO není pravdivý a není důkazem, že byla plánována varianta Omikron

Sociální sítí Facebook se šíří statusy, které tvrdí, že pandemie COVID-19 byla plánovaná. Důkazem má být údajný dokument Světové zdravotnické organizace, ve kterém má být mutace Omikron už v listopadu 2020.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Tabulka sdílená na sociálních sítích je pravděpodobně zmanipulovanou verzí jedné z tabulek na webu WHO, kde organizace průběžně zveřejňuje a aktualizuje seznamy mutací. Od konce května 2021 WHO popisuje každou novou znepokojivou variantu viru SARS-CoV-2 podle řecké abecedy. Na oficiálním seznamu WHO je pět variant SARS-CoV-2, které byly označeny za znepokojivé (Variants of Concern, ed.). Jsou to Alpha, Beta, Gamma, Delta a nově i Omikron. Autentická tabulka WHO uvádí, že Omikron byl detekován v listopadu 2021 v mnoha různých zemích. Konkrétně Omikron, tedy varianta B.1.1.529, byla poprvé nahlášena WHO Jihoafrickou republikou 24. listopadu 2021 a byla klasifikována jako „znepokojující“ kvůli vysokému počtu mutací.

Data ve falešné tabulce neodpovídají skutečné časové ose, kdy byly detekovány varianty SARS-CoV-2, viru, který způsobuje Covid-19. Údajný plán kolující na Facebooku například tvrdí, že varianta Eta bude spuštěna v září 2021, Iota v listopadu 2021, následovaná Kappa a poté Lambda v následujících dvou měsících.

Zdroje: AFP, USAToday, AP

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/