Ne, šéfka EK Ursula von der Leyen novinářům neřekla, že je pro zrušení dlouholetého Norimberského kodexu

Vyzvala šéfka EU Ursula von der Leyen k upuštění od Norimberského kodexu a zavedení povinného očkování v celé Evropě? Tvrdí to například web CZ24.News. Tvrzení je sdíleno i na Facebooku.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Norimberský kodex je soubor zásad medicínské etiky pro experimenty na lidech, který vzniknul jako důsledek soudu s vojenskými zločinci u norimberském soudu po skončení druhé světové války. Je to první významný mezinárodní dokument k etice výzkumu. Norimberský vojenský soud, který se konal po druhé světové válce a zasedal od listopadu 1945 do října 1946 v německém Norimberku, soudil v případu Spojené státy americké v. Karl Brandt, zvaném také „lékařský proces“, celkem 23 lékařů a úředníků za jejich roli při provádění lékařských experimentů na vězních v koncentračních táborech. Rozsudek pak mimo jiné definoval 10 právně závazných zásad medicínské etiky pro experimenty s účastí lidí, jež se staly známé jako „Norimberský kodex“.

„V Norimberském kodexu jde o provádění experimentů s lidskými účastníky, nikoli o očkování. Očkování je s tímto kodexem zcela v souladu,“ uvedl pro AFP profesor bioetiky na Pensylvánské univerzitě Jonathan D. Moreno. Stejný názor měl i profesor lékařské etiky na téže univerzitě Steven Joffe: „Vakcíny nejsou v žádném případě porušením Norimberského kodexu.

Antivakcinační narativ často odkazuje na norimberské procesy a norimberský kodex. Srovnávání očkování proti Covid-19 s nacistickými lékařskými experimenty na vězních koncentračních táborech má silný emocionální náboj a tak snadno přitahuje publikum. Podle příspěvků se měla 1. prosince Ursula von der Leyenová ve středu vyjádřit k Norimberskému kodexu. Odpovědi na dotazy během tiskové konference si můžete poslechnout na tomto odkazu, v plném znění je k dispozici také na Twitteru. Není v něm ani slovo i Norimberském kodexu. Zda se šéfka Evropské komise při veřejných prohlášeních pro média odvolávala na Norimberský kodex, AFP prověřovala i v delším období a to od 1. října do 6. prosince. Žádné takové prohlášení nebylo zaznamenáno. Zeptali jsme se také mluvčího Evropské komise pro zdraví. Stefan de Keersmaecker 6. prosince agentuře AFP řekl, že se šéfka Evropské komise se v žádném ze svých prohlášení pro média v posledních týdnech neodvolávala na Norimberský kodex.

A co se týká povinného očkování, předsedkyně EK byla zdrženlivá.  „Je zřejmé, že je to odpovědností jednotlivých členských států. Nepřísluší mi tedy v tomto ohledu dávat žádná doporučení,“ uvedla na úvod předsedkyně. „Pokud se mě ptáte, jaký je můj osobní postoj? Před dvěma nebo třemi lety by mě nikdy nenapadlo, že budu svědkem toho, co nyní vidíme, když máme tuto hroznou pandemii, máme vakcíny, vakcíny, které zachraňují životy, ale nejsou všude správně používány,“ řekla.

Příspěvky mylně považují vakcínu za experimentální přípravek.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/