Ne, ředitel řetězce ve Švýcarsku neodmítá roušky a očkované

Řada slovenských webů (1, 2, 3, 4) zveřejnila zprávu, že údajně ve Švýcarsku ředitel řetězce supermarketů Mikgros Patrick Frischluft chce zabránit vstupu lidí v rouškách a rovněž očkovaným lidem.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Jak upozorňuje AFP nebo slovenská policie, jedná se o nepochopení satirického článku. Že je článek vymyšlený je uvedeno i přímo v článku švýcarského webu, který se stal inspirací pro články a příspěvky po celém světě. Ujištění, že se jedná o vtip vydal i samotný řetězec Migros. Ve skutečnosti Patrick Frischluft není ani ředitelem řetězce. Ředitelem je Fabrice Zumbrunnen.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.