Ne, v Izraeli čísla nakažených nerostou a neroste úmrtnost

Sociální sítí Facebook se aktuálně šíří video německé veřejnoprávní televizi ARD, které upozorňuje, že v Izraeli jednu dobu rostl počet aktuálně nakažených. Vše přesto, že v zemi je naočkováno už 5 milionů lidí. V popisku se dozvíme, že čísla nakažených a mrtvých rostou a hrozí tam pátý lockdown. Dále prý nakaženým byl proveden test na protilátky a výsledkem údajně bylo, že očkování nevytváří protilátky.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Je pravdou, že začátkem března 2021 došlo v Izraeli k malinkém výkyvu, když začal mírně růst počet aktivně nakažených. Jak ukazují data, jednalo se však o velmi krátkodobý a velmi drobný výkyv. Poté čísla opět začala prudce klesat. V té to době lehce vzrostl i počet úmrtí za den, když počet úmrtí na COVID-19 byl až 20 úmrtí za den. V nejhorších dnech to bylo však i 100 za den. I počty úmrtí dál klesají.

Očkování v Izraeli má bezesporu pozitvní vliv. Rapidně klesá počet aktuálně nakažených, nových případů i úmrtí. V Izraeli se nyní léči s covidem v nemocnicích asi tisíc lidí, z nichž pouze méně než deset procent prošlo plnou vakcinací. Ani jeden z těchto lidí není v kritickém či vážném stavu. Očkování vakcínou od farmaceutických společností Pfizer a BioNTech zjevně dokáže zastavit pandemii koronaviru. Vyplývá to z výsledků izraelské studie, na kterou upozornil německý týdeník Der Spiegel. Podle studie vakcína zabránila v 89,4 procentech případů, aby pacienti onemocněli. V předcházení úmrtí na COVID-19 má efektivitu dokonce 99 procent. Zároveň se zdá, že očkovací látka umí zamezit přenášení nákazy jedinci, kteří nevykazují žádné příznaky.

V této souvislosti se rovněž šíří falešná analýza, že kvůli očkování v zemi roste až 40krát úmrtnost. Izraelské ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo 4. března tiskovou zprávu, která uvádí, že tento příspěvek na internetu byl „nepravdivý a zaujatý“. Oficiální údaje jasně prokázaly účinnost vakcíny Covid-19. Ministerstvo se navíc odvolává na výsledky kontroly faktů vedenou izraelskou organizací Midaat. Příspěvek skutečně smíchal několik údajů. Vychází například z údajů v systému VAERS: Informace z databáze VAERS však nemají pro Izrael žádnou informativní hodnotu – a obecně nejsou důkazem úmrtí v důsledku očkování. Podle společnosti obsahuje databáze „neověřené zprávy“ o nežádoucích příhodách po očkování vakcínami schválenými v USA.

Více v článku Correctiv

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/