Ne, Polsko, Švédsko a Norsko nežalují na WHO za „infikování Evropy“

Příspěvky na sociálních sítích tvrdí, že „Polsko, Švédsko a Norsko žalují Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) za infikování Evropy kvůli chemikálii, která způsobuje chemický zápal plic“. Údajně o tom informovala agentura Reuters.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Agentura Reuters o žádném takovém soudním sporu neinformovala. Pro ilustraci tohoto tvrzení většina iterací obsahuje čtyři fotografie, které byly pořízeny v různých letech a na různých místech a nemají nic společného s vládními žalobami nebo chemickými chorobami.

Fotografie zobrazující letadlo Evergreen International Airlines a kondenzační čáry (dlouhé mraky zanechané proudovými motory) lze vidět zde. Podle popisu letecké databáze JetPhotos byl snímek pořízen 19. května 2006 v Sacramento McClellan Air Force Base v Kalifornii. Letadlo bylo podle databáze civilního letectví Planespotters zde vyřazeno z provozu v roce 2012. Společnost Evergreen International Airlines, letecká společnost se sídlem v Oregonu, podala informaci o bankrotu v prosinci 2013 ( zde ).

Další obrázek uvedený v těchto příspěvcích ukazuje muže uvnitř letadla obklopeného šedými sudy. Nádrže, které lze vidět na tomto obrázku, jsou balastní sudy, které, jak uvádí Wired zde, jsou nádrže naplněné vodou, které se používají k simulaci hmotnosti nákladu nebo cestujících. Podle popisu snímek pochází ze dne 6. září 2009.

Třetí fotografie je opět snímkem balastních sudů uvnitř testovací kabiny letadla Airbus A380. Snímek byl pořízen na regionálním letišti Wittman ve Wisconsinu dne 31. července 2009.

Na čtvrté fotografii se objevuje se několik zelených nádrží,  které ve skutečnosti mají funkci uložení dispergačních sloučenin používaných k boji proti ropným skvrnám v moři. Tento snímek je pořízen uvnitř modelu Douglas DC-3 Dakota, modelu vyvinutého v polovině 20. století a samotný snímek byl pořízen v roce 2009 v Coventry (Spojené království).

Zdroj: Reuters.com

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.